Skip to content

1443 Clearview StreetForked River, NJ 08731

Built 2008

Last Sale Price
$324,000
Last Sale Date
Oct 30, 2009

Property Information

Block1201
Lot16.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 1958
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,958
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
29%
Improvement Value:$207,100
71%
Total Assessment$292,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,414+7.0%
2024$6,932+7.4%
2023$6,453+3.3%
2022$6,247+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$324,000
DeedBook 14458, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 12615, Page 857