Skip to content

1469 Earie WayForked River, NJ 08731

Built 2022

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
May 9, 2023

Property Information

Block1214
Lot33.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description2SF-2AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,781
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
19%
Improvement Value:$342,700
81%
Total Assessment$423,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,737+7.0%
2024$10,037+456.9%
2023$1,802+221.8%
2022$560+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,781DeedBook 19384, Page 1863Recorded5/22/2023

Property Built

Built

Year Built: 2022