Skip to content

1486 Earie WayForked River, NJ 08731

Built 2007

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block1221
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2S-L-2AG 2236
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
27%
Improvement Value:$218,900
73%
Total Assessment$299,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,599+7.0%
2024$7,105+6.5%
2023$6,673+3.3%
2022$6,460+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft2,236DeedBook 16418, Page 730Recorded6/13/2016

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 14601, Page 1905

Property Built

Built

Year Built: 2007