Skip to content

1476 Earie WayForked River, NJ 08731

Built 2017

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Sep 26, 2022

Property Information

Block1222
Lot47.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2092
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,092
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
28%
Improvement Value:$208,100
72%
Total Assessment$289,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,326+7.0%
2024$6,849+6.5%
2023$6,432+3.3%
2022$6,227+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000
Sq Ft2,092DeedBook 19191, Page 720Recorded10/11/2022

Property Sale

Sale
$328,000

From:

To:

Sq Ft2,092DeedBook 17391, Page 601Recorded2/22/2019

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook 16788, Page 1991Recorded7/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 15881, Page 1423