Skip to content

1502 Beverly RoadForked River, NJ 08731

Built 1945

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Dec 20, 2002

Property Information

Block1226
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2SF-S-1BG 1672
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
40%
Improvement Value:$102,300
60%
Total Assessment$169,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,303+7.0%
2024$4,023+6.5%
2023$3,778+3.3%
2022$3,657+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$172,000
DeedBook 11152, Page 1524

Property Sale

SaleMulti
$108,400
DeedBook 10964, Page 1276

Property Sale

SaleMulti
$101,000
DeedBook 5363, Page 822

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 4957, Page 572

Property Sale

SaleMulti
$113,000
DeedBook 4639, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1945