Skip to content

509 North Shore DriveForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 25, 2019

Property Information

Block123.01
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1512
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,512
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,300
60%
Improvement Value:$133,600
40%
Total Assessment$329,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,360+7.0%
2024$7,815+6.5%
2023$7,340+3.3%
2022$7,106+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 12322, Page 1416

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 10141, Page 360

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4065, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1970