Skip to content

730 Palm Beach DriveForked River, NJ 08731

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block123
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 0960
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage960
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
51%
Improvement Value:$79,900
49%
Total Assessment$161,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,103+7.0%
2024$3,835+6.5%
2023$3,602+3.3%
2022$3,487+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft960DeedBook 19957, Page 1951Recorded3/19/2025

Property Sale

Sale
$82,200
DeedBook 5087, Page 233

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 4639, Page 808

Property Built

Built

Year Built: 1988