Skip to content

1523 Bee WayForked River, NJ 08731

Built 1997

Last Sale Price
$244,000
Last Sale Date
Apr 7, 2011

Property Information

Block1244
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1476
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,476
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
38%
Improvement Value:$132,700
62%
Total Assessment$213,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,415+7.0%
2024$5,063+6.5%
2023$4,755+3.3%
2022$4,603+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$244,000
DeedBook 14873, Page 140

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 5443, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

SaleMulti
$33,000
DeedBook 5408, Page 406

Property Sale

SaleMulti
$30,500
DeedBook 5276, Page 313