Skip to content

1510 Clair RoadForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
May 9, 1996

Property Information

Block1245
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-F 2799
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,799
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
29%
Improvement Value:$215,400
71%
Total Assessment$302,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,663+7.0%
2024$7,164+6.5%
2023$6,728+3.3%
2022$6,514+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$139,900
DeedBook 5369, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

SaleMulti
$6,000
DeedBook 4217, Page 575