Skip to content

1526 Beverly RoadForked River, NJ 08731

Built 1935

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Oct 30, 1990

Property Information

Block1246
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage947
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
56%
Improvement Value:$64,100
44%
Total Assessment$146,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,702+7.0%
2024$3,461+6.5%
2023$3,251+3.3%
2022$3,147+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 4869, Page 709

Property Sale

SaleMulti
$73,900
DeedBook 4433, Page 610

Property Built

Built

Year Built: 1935