Skip to content

401 Sea Bright RoadForked River, NJ 08731

Built 1984

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 3, 2021

Property Information

Block125
Lot61
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 0980
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage980
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
46%
Improvement Value:$83,500
54%
Total Assessment$154,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,915+7.0%
2024$3,660+6.5%
2023$3,438+3.3%
2022$3,328+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft980DeedBook 18671, Page 777Recorded9/9/2021

Property Sale

Sale
$165,500

From:

To:

Sq Ft980DeedBook 15824, Page 1318Recorded6/11/2014

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 10973, Page 773

Property Sale

Sale
$46,600
DeedBook 4192, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1984