Skip to content

1627 Woodland RoadForked River, NJ 08731

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$392,000
Last Sale Date
Apr 28, 2025

Property Information

Block1271
Lot28.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class15
Description1SF-R-1AG 0931
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage931
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,500
53%
Improvement Value:$73,200
47%
Total Assessment$155,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,867+7.0%
2024$3,615+6.5%
2023$3,395+3.3%
2022$3,287+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$392,000
Sq Ft931DeedBook 19997, Page 914Recorded4/30/2025

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft931DeedBook 19063, Page 1438Recorded6/13/2022

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 15507, Page 383

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 12783, Page 210

Property Sale

Sale
$36,500
DeedBook 3731, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1970