Skip to content

1623 Ewart RoadForked River, NJ 08731

Built 1992

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 22, 2020

Property Information

Block1271
Lot35.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-2AG 2044
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,044
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
29%
Improvement Value:$201,500
71%
Total Assessment$283,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,184+7.0%
2024$6,716+6.5%
2023$6,308+3.3%
2022$6,107+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,044DeedBook 18026, Page 1325Recorded8/26/2020

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12743, Page 1805

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$36,500
DeedBook 3731, Page 395