Skip to content

414 Whyatt CourtForked River, NJ 08731

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2024

Property Information

Block127
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1032
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,032
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
53%
Improvement Value:$128,900
47%
Total Assessment$276,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,017+7.0%
2024$6,560+30.9%
2023$5,013+3.3%
2022$4,853+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,032DeedBook 19483, Page 1325Recorded9/13/2023

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 10129, Page 1820

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3630, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1956