Skip to content

2015 Pineview RoadForked River, NJ 08731

Built 1965

Last Sale Price
$135,500
Last Sale Date
Aug 16, 1999

Property Information

Block1304
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2SF-S-1AG 1586
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
41%
Improvement Value:$121,600
59%
Total Assessment$205,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,197+7.0%
2024$4,859+6.5%
2023$4,563+3.3%
2022$4,418+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,500
DeedBook 5727, Page 806

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5182, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1965