Skip to content

2117 Parkside DriveForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Aug 30, 2017

Property Information

Block1307
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1664
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,664
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
36%
Improvement Value:$139,300
64%
Total Assessment$218,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,532+7.0%
2024$5,172+6.5%
2023$4,857+3.3%
2022$4,702+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$184,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 16861, Page 258Recorded9/6/2017

Property Sale

SaleMulti
$173,000
DeedBook 15519, Page 1930

Property Sale

SaleMulti
$168,900
DeedBook 10335, Page 1509

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5506, Page 775

Property Sale

SaleMulti
$2,500
DeedBook 4378, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1970