Skip to content

2167 Llewellyn PkwyForked River, NJ 08731

Built 1960
Church/Charitable

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
May 1, 2017

Property Information

Block1311
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,215
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
22%
Improvement Value:$192,900
78%
Total Assessment$248,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$5,200+36.6%
2019$3,808+5.1%
2017$3,624+3.1%
2016$3,514+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,215DeedBook 16743, Page 984Recorded5/22/2017

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 13574, Page 562

Property Sale

SaleMulti
$111,000
DeedBook 4693, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 1960