Skip to content

2142 Brightwood DriveForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
May 9, 1994

Property Information

Block1313
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2S-L-1AG 1572
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
37%
Improvement Value:$140,700
63%
Total Assessment$224,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,431+7.6%
2024$5,047+6.8%
2023$4,725+3.5%
2022$4,566+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5163, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$79,000
DeedBook 4276, Page 885

Property Built

Built

Year Built: 1970