Skip to content

2007 Hillwood RoadForked River, NJ 08731

Built 1945

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Apr 13, 2016

Property Information

Block1316
Lot17.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class15
Description1SF-R 0919
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage919
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
56%
Improvement Value:$61,900
44%
Total Assessment$140,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,570+7.0%
2024$3,338+6.5%
2023$3,135+3.3%
2022$3,035+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft919DeedBook 16381, Page 918Recorded5/3/2016

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 14103, Page 415

Property Built

Built

Year Built: 1945