Skip to content

1732 Lakeside Dr SoForked River, NJ 08731

Built 1960

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jan 11, 2020

Property Information

Block1325
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class15
Description1SF-R-1UG 0630
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage630
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
62%
Improvement Value:$49,400
38%
Total Assessment$130,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,304+7.0%
2024$3,089+6.5%
2023$2,901+3.3%
2022$2,809+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft630DeedBook 18273, Page 1653Recorded1/22/2021

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 4560, Page 688

Property Built

Built

Year Built: 1960