Skip to content

1821 Deerhead Lake DriveForked River, NJ 08731

Built 1945

Last Sale Price
$61,810
Last Sale Date
Jun 15, 2015

Property Information

Block1333
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1UG 1694
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,694
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
44%
Improvement Value:$107,000
56%
Total Assessment$190,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,827+7.0%
2024$4,513+6.5%
2023$4,239+3.3%
2022$4,103+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$61,810

From:

To:

Sq Ft1,694DeedBook 16128, Page 310Recorded7/8/2015

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,694DeedBook 16054, Page 1800

Property Built

Built

Year Built: 1945