Skip to content

1766 Longwood DriveForked River, NJ 08731

Built 1950

Last Sale Price
$64,000
Last Sale Date
May 25, 2021

Property Information

Block1334
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage702
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
63%
Improvement Value:$48,100
37%
Total Assessment$129,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,271+7.0%
2024$3,058+6.5%
2023$2,872+3.3%
2022$2,781+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$64,000
Sq Ft702DeedBook 18507, Page 671Recorded6/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 1950