Skip to content

2007 Deerhead Lake DriveForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 6, 2022

Property Information

Block1337
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,082
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
41%
Improvement Value:$118,100
59%
Total Assessment$201,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,096+7.0%
2024$4,764+6.5%
2023$4,474+3.3%
2022$4,332+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,082DeedBook 19161, Page 1Recorded9/12/2022

Property Sale

SaleMulti
$47,000
DeedBook 4026, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1972