Skip to content

2061 Brookdale Park DrForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2009

Property Information

Block1338
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,926
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
32%
Improvement Value:$173,700
68%
Total Assessment$257,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,517+7.0%
2024$6,093+6.5%
2023$5,723+3.3%
2022$5,540+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$143,000
DeedBook 5706, Page 746

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 5042, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook 4318, Page 965