Skip to content

606 Nantucket RoadForked River, NJ 08731

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 1994

Property Information

Block133
Lot104
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2SF-2-1BG 1646
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,646
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
38%
Improvement Value:$115,900
62%
Total Assessment$186,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,736+7.0%
2024$4,428+6.5%
2023$4,159+3.3%
2022$4,026+1.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 4097, Page 500