Skip to content

2117 Whitcomb RoadForked River, NJ 08731

Built 2008

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Dec 19, 2023

Property Information

Block1342
Lot13.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-1AG 1723
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,723
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
29%
Improvement Value:$193,300
71%
Total Assessment$272,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,900+7.0%
2024$6,451+6.5%
2023$6,059+3.3%
2022$5,865+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$495,000
Sq Ft1,723DeedBook 19575, Page 1585Recorded1/5/2024

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 13588, Page 1179