Skip to content

2103 Whitcomb RoadForked River, NJ 08731

Built 2016

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block1343
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1AG 131287
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,287
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
32%
Improvement Value:$175,000
68%
Total Assessment$258,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,538+7.0%
2024$6,112+6.5%
2023$5,741+3.3%
2022$5,557-3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,287DeedBook 18310, Page 395Recorded2/10/2021

Property Sale

Sale
$276,250

From:

To:

DeedBook 16377, Page 1134Recorded4/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 16006, Page 1054Recorded2/13/2015