Skip to content

2073 Brookdale Park DrForked River, NJ 08731

Built 1956

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Apr 15, 2009

Property Information

Block1344
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class15
DescriptionF1S
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage750
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
56%
Improvement Value:$53,800
44%
Total Assessment$121,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,074+7.0%
2024$2,874+6.5%
2023$2,699+3.3%
2022$2,613+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 14272, Page 1284

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 5641, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1956