Skip to content

1804 Ravine DriveForked River, NJ 08731

Built 2013

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block1351
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description2SF-L-1AG 1646
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,646
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
31%
Improvement Value:$175,700
69%
Total Assessment$254,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,454+7.0%
2024$6,034+6.5%
2023$5,667+3.3%
2022$5,486+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,646DeedBook 18112, Page 296Recorded10/19/2020

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,646DeedBook 15589, Page 1753Recorded7/22/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 15260, Page 262