Skip to content

1824 Lakeside Dr SoForked River, NJ 08731

Built 1966

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jul 29, 1999

Property Information

Block1356
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1UG 1420
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,420
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
38%
Improvement Value:$145,300
62%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,937+7.0%
2024$5,551+6.5%
2023$5,213+3.3%
2022$5,047+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 5724, Page 805

Property Sale

SaleMulti
$184,200
DeedBook 4714, Page 64

Property Sale

SaleMulti
$66,000
DeedBook 3667, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1966