Skip to content

1805 Woodside DriveForked River, NJ 08731

Built 1967

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 5, 2019

Property Information

Block1361
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class15
Description1SF-R 0723
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage723
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
59%
Improvement Value:$56,100
41%
Total Assessment$137,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,474+7.0%
2024$3,248+6.5%
2023$3,050+3.3%
2022$2,953+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft723DeedBook 17625, Page 368Recorded9/30/2019

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 14839, Page 400

Property Sale

SaleMulti
$118,500
DeedBook 11241, Page 846

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 10003, Page 1932

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 4693, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1967