Skip to content

1984 Glen Oak DriveForked River, NJ 08731

Built 1953

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Sep 30, 1996

Property Information

Block1363
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1300
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
44%
Improvement Value:$101,300
56%
Total Assessment$180,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,569+7.0%
2024$4,271+6.5%
2023$4,012+3.3%
2022$3,884+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 5407, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1953