Skip to content

1910 Whitcomb RoadForked River, NJ 08731

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2017

Property Information

Block1364
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description2SF-L-1BG 1488
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,488
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,600
34%
Improvement Value:$126,600
66%
Total Assessment$192,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,870+7.0%
2024$4,553+6.5%
2023$4,276+3.3%
2022$4,140+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998