Skip to content

2206 Crestwood DriveForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 31, 2018

Property Information

Block1371
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SF-L 1984
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,984
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
32%
Improvement Value:$176,700
68%
Total Assessment$259,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,581+7.0%
2024$6,152+6.5%
2023$5,778+3.3%
2022$5,594+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,984DeedBook 17297, Page 1118Recorded11/13/2018

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 12749, Page 1440

Property Sale

SaleMulti
$141,900
DeedBook 5742, Page 779

Property Sale

SaleMulti
$111,300
DeedBook 5046, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1970