Skip to content

2255 Crestwood PlaceForked River, NJ 08731

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 2021

Property Information

Block1383
Lot35.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,760
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
40%
Improvement Value:$116,300
60%
Total Assessment$195,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,949+7.0%
2024$4,627+6.5%
2023$4,345+3.3%
2022$4,207+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 5398, Page 893

Property Built

Built

Year Built: 1960