Skip to content

207 Lakeview CourtForked River, NJ 08731

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2004

Property Information

Block1400
Lot91.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 2546
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,546
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,500
36%
Improvement Value:$210,200
64%
Total Assessment$326,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,029+7.2%
2024$7,490+6.7%
2023$7,019+3.4%
2022$6,787+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5199, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1961