Skip to content

205 Lakeview CourtForked River, NJ 08731

Built 1989
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2024

Property Information

Block1400
Lot91.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2174
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,174
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
30%
Improvement Value:$225,500
70%
Total Assessment$321,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$6,553+1.2%
2020$6,473+2.4%
2019$6,318+0.4%
2018$6,293+4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5418, Page 674

Property Built

Built

Year Built: 1989