Skip to content

252 Cherokee TrailForked River, NJ 08731

Built 1960

Last Sale Price
$117,500
Last Sale Date
Sep 28, 2002

Property Information

Block1401
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class14
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage561
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
52%
Improvement Value:$50,600
48%
Total Assessment$106,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,696+7.0%
2024$2,521+6.5%
2023$2,367+3.3%
2022$2,292+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 11058, Page 1602

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 5722, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1960