Skip to content

240 Wainwright StreetForked River, NJ 08731

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 7, 2021

Property Information

Block1416
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class15
DescriptionF1S
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage868
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
34%
Improvement Value:$159,500
66%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,082+7.0%
2024$5,686+39.0%
2023$4,092+3.3%
2022$3,961+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft868DeedBook 18363, Page 926Recorded3/12/2021

Property Sale

SaleMulti
$207,500
DeedBook 14970, Page 953

Property Sale

SaleMulti
$212,000
DeedBook 14002, Page 1940

Property Built

Built

Year Built: 1960