Skip to content

318 Shepard AvenueForked River, NJ 08731

Built 1940

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Dec 3, 2001

Property Information

Block1431
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1938
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,938
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
39%
Improvement Value:$123,300
61%
Total Assessment$201,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,101+7.0%
2024$4,769+6.5%
2023$4,479+3.3%
2022$4,336+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 10716, Page 1499

Property Built

Built

Year Built: 1940