Skip to content

401 Lakeside Drive NoForked River, NJ 08731

Built 1930

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Apr 24, 2024

Property Information

Block1437
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1UG 1838
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,838
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,900
43%
Improvement Value:$86,800
57%
Total Assessment$152,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,869+7.0%
2024$3,617+6.5%
2023$3,398+3.3%
2022$3,289+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$158,000
Sq Ft1,838DeedBook 19669, Page 688Recorded4/30/2024

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 5634, Page 707

Property Sale

SaleMulti
$52,250
DeedBook 5078, Page 440

Property Built

Built

Year Built: 1930