Skip to content

429 Lakeside Drive NoForked River, NJ 08731

Built 1930

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Dec 21, 2018

Property Information

Block1438
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,128
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,200
51%
Improvement Value:$69,000
49%
Total Assessment$141,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,578+7.0%
2024$3,345+6.5%
2023$3,142+3.3%
2022$3,041+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 17338, Page 650Recorded12/24/2018

Property Sale

SaleMulti
$139,000
DeedBook 14979, Page 1507

Property Sale

SaleMulti
$25,800
DeedBook 3734, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1930