Skip to content

400 Tappan StreetForked River, NJ 08731

Built 1940

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 27, 2024

Property Information

Block1441
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class15
Description1SF-R-1UG 1520
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
43%
Improvement Value:$104,800
57%
Total Assessment$183,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,407+7.4%
2024$4,104+6.9%
2023$3,840+3.5%
2022$3,709+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,520DeedBook 19725, Page 136Recorded7/2/2024

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 5443, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1940