Skip to content

710 Pensacola RoadForked River, NJ 08731

Built 2006

Last Sale Price
$369,900
Last Sale Date
Apr 21, 2006

Property Information

Block144
Lot14.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-1AG 1944
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,944
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
21%
Improvement Value:$218,900
79%
Total Assessment$276,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,017+7.0%
2024$6,560+6.5%
2023$6,161+3.3%
2022$5,964+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$369,900
DeedBook 13386, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 5664, Page 983