Skip to content

510 Devon StreetForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2005

Property Information

Block1460
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 2961
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,961
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
23%
Improvement Value:$261,300
77%
Total Assessment$339,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,598+7.0%
2024$8,038+6.5%
2023$7,549+3.3%
2022$7,309+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$184,000
DeedBook 11794, Page 222

Property Sale

SaleMulti
$89,900
DeedBook 5570, Page 850

Property Sale

SaleMulti
$99,500
DeedBook 4559, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1970