Skip to content

519 Holmes AvenueForked River, NJ 08731

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2021

Property Information

Block1463
Lot24.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description2SF-O 1414
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,414
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
29%
Improvement Value:$130,100
71%
Total Assessment$182,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,619+7.0%
2024$4,319+6.5%
2023$4,056+3.3%
2022$3,927+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 14048, Page 1181

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$76,800
DeedBook 13613, Page 1949