Skip to content

530 Devon StreetForked River, NJ 08731

Built 1975

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block1469
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1161
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,161
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
44%
Improvement Value:$96,800
56%
Total Assessment$172,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,379+7.0%
2024$4,094+6.5%
2023$3,845+3.3%
2022$3,722+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,161DeedBook 18807, Page 1061Recorded12/6/2021

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,161DeedBook 17982, Page 1551Recorded7/27/2020

Property Sale

SaleMulti
$97,500
DeedBook 10161, Page 1118

Property Built

Built

Year Built: 1975