Skip to content

557 Vaughn AvenueForked River, NJ 08731

Built 1984

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 2, 2021

Property Information

Block1470
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1138
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,138
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
44%
Improvement Value:$99,200
56%
Total Assessment$177,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,490+7.0%
2024$4,198+6.5%
2023$3,943+3.3%
2022$3,817+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,138DeedBook 18622, Page 1882Recorded8/10/2021

Property Sale

SaleMulti
$59,900
DeedBook 4194, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1984