Skip to content

541 Lakeside Drive NoForked River, NJ 08731

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2018

Property Information

Block1474
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2UG 1405
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,405
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,500
39%
Improvement Value:$118,100
61%
Total Assessment$193,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,906+14.9%
2024$4,269+15.6%
2023$3,691+3.3%
2022$3,573+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 13836, Page 1582

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 11230, Page 761

Property Built

Built

Year Built: 1953