Skip to content

623 Lakeside Drive NoForked River, NJ 08731

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2013

Property Information

Block1476
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description2SF-O 1813
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,813
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
38%
Improvement Value:$123,800
62%
Total Assessment$200,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,838+7.3%
2024$4,507+6.9%
2023$4,218+3.5%
2022$4,075+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955